Zlato mladší mini (r.98)

Mladší minižačky zůstaly na Festivalu v Praze Hostivaři neporaženy a obhájily tak pozici nejlepšího týmu u nás v ročníku 98

(Tento článek byl uveřejněn na stránkách BK Prostějov)

21.5. – 23.5.2010

Druhý rok po sobě dokázaly naše minižačky, že patří k nejlepším u nás. Sezóna v oblastním přeboru se družstvu sice nevyvedla podle představ, na Festival však tým odjel v plné síle a na palubovce haly v Praze Hostivaři nenašel přemožitele.

Cesta za obhajobou zlaté medaile začala trochu neobvykle – za diplomatickým stolem. Družstvo mladších minižaček hrálo oblastní přebor převážně s o rok mladšími hráčkami. Pro ty to byla cenná zkušenost, několik prohraných utkání nám však zajistilo až 2. místo v kraji. Na Festival, což je obdoba MČR tak nebyl nárok. Naštěstí se podařilo vyjednat tzv. divokou kartu, pořadatel Slovanka Praha nakonec přijala 18 týmů. Ty byly rozděleny do šesti skupin po třech. Naše děvčata se tak postupně střetla se Slovanem Litoměřice s výsledkem 63:41, s BaK Plzeň hrála 65:23 a jasně vyhrála skupinu.

V bojích o pozici pak zdolala Valosun Brno 70:49 a TJ Žďár n.S. 54:34. V boji o první místo na nás podle předpokladů čekala pořadatelská Slovanka Praha. V dramatickém zápase vyzněl první poločas lépe pro soupeře. První čtvrtinu zahájila z naší strany pětka mladších děvčat, vedená Nikolou Dufkovou. Slovanka nás podle očekávání dostala pod tlak, našim děvčatům se nedařilo střelecky a výsledkem byl náskok soupeře 18:3. Druhá pětka se nesla v očekávání, že naše hráčky budou výrazně lepší než soupeř. Hráčkám v čele s Adélou Neubauerovou se sice podařilo snížit, ale Slovanka dala několik zázračných košů z neuvěřitelných pozic a v poločase jsme prohrávali 26:20. V tu chvíli to pro nás nevypadalo dobře, pokud by trvala krize mladších hráček, soupeř mohl odskočit a rozhodnout již v třetí části hry. Naděje domácích však zmrazil bojovný výkon našich děvčat. Pod košem se začala konečně prosazovat naše nejvyšší hráčka Míša Neherová a když se k ní přidala bojovnice Vendula Hnízdilová, začaly konečně padat koše z naší strany a nečekané se stalo skutečností – naše „mlaďošky“ přehrály Slovanku 4:13 !!! Poslední část hry již domácí rezignovali a skóre narůstalo pouze v náš prospěch, zklamané hráčky domácích se dokonce nezmohly ani na jediný bod. Výsledek 30:52 je nečekaný, leč zasloužený.

Za úspěchem týmu stojí koncepční trenérská práce, tentokrát dvojice Pavel Buriánek – Pavel Švécar. Každý má ve své tréninkové skupin několik děvčat ročníku 98, ta od Pavla Švécara – Adéla Neubauerová, Michaela Krátká, Natálie Melichárková a Hana Tilšarová patří k nejlepším ve své kategorii u nás. Pavel Buriánek má několik hráček tohoto ročníku, ostatní jsou mladší. Jsou to Terezka Frgalová, Vendula Hnízdilová, Karolína Taberyová, Klára Šuhajová a Nikola Dufková (to jsou hráčky ročníku 98), z mladších pak kapitánka Marcela Handlová, Nina Svobodová, Adéla Vymazalová, Klára Vymlátilová a Míša Neherová. Nejmladší hráčkou byla Katka Galíčková. Sehrávání obou částí se opět, stejně jako vloni, nedělalo. Trenéři vsadili na sehranost, využili toho, že Marcela Handlová je sehraná s lepší formací a posílili tak slabší pětku o Dufkovou. Můžeme říci, že lepší pětka odvedla perfektní výkon, mladší děvčata však zaslouží absolutorium, především za finále, kdy se rozhodovalo o osudu zápasu !

Celé klání sledovala početná skupina rodičů, kteří zarputile fandili a zajišťovali servis. Díky patří také vedení klubu, které pro tento rok zajistilo dobré tréninkové podmínky a umožnilo účast na několika turnajích, kde naše hráčky sbíraly zkušenosti.

Co říci závěrem: S přehledem jsme obhájili titul nejlepšího družstva u nás. Čekalo se, že nás někdo potrápí, nakonec však ani jeden soupeř neodcházel s porážkou menší než 20 bodů. Nehrajeme si na hvězdy, naše hra je kolektivní, jak v obraně, tak v útoku. U mladších děvčat máme několik vysokých hráček, na ty spoléháme do budoucna – bez vysokých se basketbal hrát nedá. To, že se prosazují už nyní, je nejlepší poznatek uplynulého Festivalu.

Konečné pořadí Festivalu mladších minižaček 2010 v Praze:

 1. TJ OP Prostějov
 2. Slovanka Praha
 3. TJ Žďár n. S.
 4. Studánka Pardubice
 5. Sika Frisco Brno
 6. Valosun Brno
 7. BK Frýdek-Místek
 8. Sokol Toužim
 9. Sokol Hradec Králové
 10. Loko Krnov (1. místo OP Olomoucký kraj)
 11. SBŠ Ostrava
 12. Slovan Litoměřice
 13. BaK Plzeň
 14. Sokol Nusle
 15. BA Sparta Praha
 16. BK Brandýs n. L.
 17. Aritma Praha

All stars Festivalu:

Michaela Krátká – TJ OP Prostějov

Hana Tilšarová – TJ OP Prostějov

Barbora Šauerová – Slovanka Praha

Lada Štěpánková – Žďár n. S.

Krumpholcová Sára – Sika Brno

MVP turnaje:

Natálie Temesgenová – Slovanka Praha