Zlato nejmladší mini (r.98)

Konečně zlato !!!     MČR – nejmladší minižačky r. 1998

(Tento článek byl zveřejněn na stránkách BK Prostějov 3.5.2009)

Fotografie najdete zde:  čtvrtfinále+semifinále a   finále

Basketbal v Prostějově prožívá v posledním desetiletí opravdu úspěšnou periodu. V pátek 3. května v domácím prostředí jsme se konečně dočkali i kovu nejcennějšího – nejmladší minižačky Prostějova vybojovaly zlato v Národním finále pro rok 2009.

Práce s mládeží má v Prostějově má vzestupnou tendenci. Po třech bronzových medailích, které vybojovaly výběry starších žáků trenéra Marvana (roč. 85), mladších žáků trenéra Švécara (roč. 87) a starších dorostenců trenéra Reicha (roč. 86) jsme se dočkali stříbra juniorů trenéra Bálinta (roč.89) a nejmladších minižaček trenéra Švécara (roč.97). A právě tomuto trenérovi chyběl do sbírky medailí jediný kov – zlato. Toho se dočkal v neděli 3. května 2009 na Národním finále nejmladších minižaček, které se hrálo v Prostějově.

Cesta k úspěchu vedla po dvou cestách. Trenér Pavel Švécar má ve svém družstvu (r. 97) řadu výborných hráček mladších, právě ročníku 98, které spolu trénují již několik let. Ty vytvořily hlavní osu týmu. Druhou trénoval Pavel Buriánek, který hrál s děvčaty soutěž na střední Moravě, kterou vyhrál, přestože většina hráček s basketbalem teprve začínala. Z těchto dvou značně nesourodých složek bylo nutno dát dohromady tým, který by byl sto bojovat o čelní umístění. Méně zkušeným hráčkám velmi prospěla účast na turnaji v Havlíčkově Brodě, kde sice neměly své opory, ale právě zde se naučily spoléhat na své vlastní síly, bojovat o každý míč a poznat, že základem hry je obrana.

Vlastní zápasy na Národním finále byly šokem pro všechny, jak pro diváky, tak pro soupeře.  Už v prvním zápase se rozhodli trenéři pro troufalou taktiku a nechali hrát zkušený výběr spolu a méně zkušené postavili do první čtvrtiny. Ta dopadla vždy stejně – soupeř získal náskok, někdo i vyšší, ale druhá čtvrtina ukázala neskutečnou sílu pětice Neubauerová, Tilšarová, Krátká, Melichárková a Handlová. Během 8 minut svého soupeře tak deklasovaly, že se zbytek utkání dohrával v pohodě a s chutí si zahrála vždy i celá lavička. Postupně jsme tak přecházeli přes SBŠ Ostrava 75:37 (2:22, 60:0, 9:4, 4:11), BK Brandýs 94:23 (9:11, 47:1, 27:2, 11:9), ve čtvrtfinále jsme si poradili s Litoměřicemi 80:31 (6:6, 40:2, 20:12, 14:11) a ani Frýdek Místek v semifinále nebyl, kromě úvodu důstojným soupeřem 94:40. Ve finále jsme narazili na očekávaného soupeře – Slovanku Praha. Je to basketbalově vyspělý tým, který vyniká skvělou a někdy až na hranici pravidel tvrdou obranou, skvělou sehraností a obrovskou bojovností. Úkolem číslo jedna pro první pětku bylo udržet rozdíl ve skóre na přijatelné úrovni. To se povedlo, druhá pětka však měla s tvrdě hrajícím soupeřem velké problémy. Přesto se podařilo získat do poločasu vedení, především díky skvěle hrající Adéle Neubauerové, na jejíž vniky pod koš často soupeř pouze přihlížel nebo řešil situaci faulem. Zápas se rozhodl hned ve třetí periodě, kdy naše děvčata získala náskok, který navyšovala až na více než 20 bodů. Soupeři se podařilo snížit, až když pro 5 osobních chyb musela ze hřiště Míša Krátká, na zvrat už to však nestačilo. Slovanku jsme zdolali 58:40.

Klíčovou hráčkou byla Adéla Neubauerová, neskutečně inteligentní hráčka, skvělá jak v útoku, tak především v obraně, v žádném týmu neměla rovnocennou hráčku, která by ji byla schopna bránit, naopak nikdo nebyl schopen přes ni přejít. Pro tyto schopnosti byla jednoznačně vyhlášena nejlepší hráčkou turnaje. Vynikající výkon podala i Hana Tilšarová, její průniky pod koš z levé strany byly takřka neomylné, skvělá byla i v obraně. Třetím pilířem byla Míša Krátká, která kralovala pod oběma koši a byla vynikající při střelbě. Obě tyto hráčky byly zařazeny do All stars turnaje. Pod košem hrála dobře i Natálie Melichárková, té se sice více dařilo v obraně, kde vynikala bloky, o něco méně úspěšná byla v útoku, to však nesnižuje její nesporné kvality. Pětici doplňovala Marcelka Handlová, o rok mladší hráčka, která svoji bojovností byla pro kolektiv přínosem. Z druhé pětice vynikala Nikola Dufková, bojovným výkonem se prezentovaly Karolína Taberyová a Nina Svobodová, svoji rychlost prokázaly Katka Hýblová, Adéla Vymazalová a Terezka Frgalová, přehledem vynikala Vendulka Hnízdilová. Svých bodů se dočkala i podkošová hráčka s obrovským, zatím nerozvinutým potenciálem, Míša Neherová, nastoupily i Kája a Adéla Buráňovi.

Národní finále bylo skvělou prezentací práce trenérů basketbalu mládeže v Prostějově. Je dobře, že ke zkušeným matadorům, jako je Pavel Švécar, se našly i nové tváře, i když Pavel Buriánek patří ke zkušeným koučům, trénoval řadu let mládež při svém angažmá v Rakousku. Vynikla i druhá tvář basketbalu v Prostějově – schopnost uspořádat turnaj na dobré úrovni, podle slov účastníků byli všichni velmi spokojeni. Nezanedbatelnou stránkou je i přízeň sponzorů – zde je nutno vyzvednout zájem města Prostějova, které převzalo nad turnajem záštitu a akci podpořilo i finančně, dále finanční příspěvek KV ČSTV v Olomouci, ceny poskytly pojišťovna Kooperativa, Gala Prostějov, Klenoty Buráň, Liebherr, TK+, MIELE, Rigips, Johnson a Johnson, Rytectví LASER Prostějov, Hair Stanislav Píchal a Česká pojišťovna.

——————————

Národní finále nejmladších minižaček – hráčky Prostějova nejlepší v ČR

Výsledky všech utkání Národního finále nejmladších minižaček 1. – 3. května, které pořádal prostějovský basketbalový klub. Děvčata z Prostějova zdolala v posledním zápase Slovanku Praha a získala tak historicky první zlatou medaili z Mistrovství ČR v dlouhé historii tohoto sportu v našem městě.

Pátek 1. května

Skupina A
TJ OP Prostějov – SBŠ Ostrava          75:37
TJ OP Prostějov – BK Brandýs n.L.    94:23

SBŠ Ostrava – BK Brandýs n.L.              40:31

Pořadí:
1. Prostějov
2. Ostrava
3. Brandýs

Skupina B

TJ Žďár n.S. – Zemanky Praha      57:29
Sokol Toužim – TJ Žďár n.S.          25:60
Sokol Toužim – Zemanky Praha     51:48

Pořadí:
1. Žďár
2. Toužim
3. Zemanky

Skupina C
Studánka Pardubice – OSK Olomouc             100:27
TJ Slovan Litoměřice – OSK Olomouc              60:40
Studánka Pardubice – TJ Slovan Litoměřice    58:14

Pořadí:
1. Pardubice
2. Litoměřice
3. Olomouc

Skupina D
BK Frýdek-Místek – Valosun Brno        68:41
Valosun Brno – Slovanka Praha           28:49
Slovanka Praha – BK Frýdek-Místek    48:28

Pořadí:
1. Slovanka
2. Frýdek-Místek
3. Brno

Sobota 2. května

Prostějov – Litoměřice             80:31
Brandýs – Zemanky                     37:45
Žďár – Frýdek-Místek                  49:56
Olomouc – Brno                           28:63
Pardubice – Toužim                     71:34
Slovanka – Ostrava                     53:16
Litoměřice – Žďár                        19:62
Brandýs – Olomouc                     55:39
Prostějov – Frýdek-Místek      94:40
Zemanky – Brno                          31:71
Slovanka – Pardubice                 42:21
Toužim – Ostrava                        73:41

Neděle 3. května

Brandýs – Brno                      33:44
Žďár – Ostrava                      69:52
Zemanky – Olomouc              60:36
Frýdek-Místek – Pardubice    43:62
Litoměřice – Toužim               26:34
Prostějov – Slovanka         58:40

Pořadí Národního finále

1.   TJ OP Prostějov
2.   Slovanka Praha
3.   Studánka Pardubice
4.   BK Frýdek-Místek
5.   TJ Žďár nad Sázavou
6.   SBŠ Ostrava
7.   Sokol Toužim
8.   Slovan Litoměřice
9.   Valosun Brno
10. Zemanky Praha
11. BK Brandýs nad Labem
12. OSK Olomouc

Nejlepší hráčka turnaje :     Adéla Neubauerová – Prostějov

Nejlepší střelec turnaje :     Hana Gašicová – Toužim

All stars turnaje :

Michaela Krátká, Prostějov

Hana Tilšarová, Prostějov

Michaela Čapatá, Frýdek-Místek

Barbora Šotolová, Pardubice

Daniela Psutková, Slovanka Praha

.

———————————–

Pro zajímavost zde uvádím ještě hodnocení Mudr. Maliny – trenéra týmu OSK Olomouc, který se umístil na posledním dvanáctém místě.

FESTIVAL NEJMLADŠÍCH MINIBASKETBALISTEK – PROSTĚJOV

aneb

NENÍ TAK DŮLEŽITÉ VYHRÁT, ALE BÝT U TOHO


Úvodní motto platí nejen pro hráčky, ale hlavně pro rodiče – takže úvodem díky všem, co tam byli za podporu, dovoz a odvoz a nakonec i za sladké překvapení na konec. Zřejmě pro všechny to byl dost nečekaný zážitek – aspoň doufám, škoda, že se všichni podívat nepřijeli. Dvě třetiny děvčat byly na svém vůbec prvním basketbalovém turnaji a ještě takového rozsahu. Samozřejmě – konečným umístěním se chlubit nebudeme, ale zase – kdo tam vůbec nebyl, je na tom ještě hůř.               

Pro mnoho děvčat i rodičů mohlo být důležité zjistit, že:

** týmy soupeřů jsou složeny z hráček, které zjevně nemusejí odjíždět ani na chatu ani k babičce ani na oslavu ani na koncert ani nikam jinam – prostě jsou na tréninku nebo na zápase

** hráčky basketbalu jsou v prvé řadě basketbalistkami a asi až pak kytaristkami, tanečnicemi, recitátorkami, skautkami, kreslířkami a vším dalším

** je možné občas překonat nějakou tu bolístku nebo nevinný kašel či nachlazení / nemluvím o skutečné nemoci / a přijít na trénink, o to víc budu na sebe pyšnější, že to zvládám

** a také, že všechno co se na tréninku dělá, se musí dělat rychle, správně a důsledně, jinak bude úspěšnější soupeř.

Pokud TOHLE VŠECHNO POCHOPÍME A BUDEME OCHOTNI PODSTOUPIT, pak jsme nejeli do Prostějova zbytečně. S dvanáctým místem si hlavu nelámeme, pokud se pamatuji, na každém podobném turnaji a viděl jsem jich už hezkou řádku, byl vždycky někdo první a někdo poslední, mnohem důležitější je, jestli se ten poslední posune dopředu a aby se ten první neposunul dozadu. Cesta ke skutečnému basketbalu je ještě dlouhá a všichni známe vítěze, kteří zapadli a poražené, kteří se poučili. Pro mě jsou poučení napsána nahoře.

Jedna odpověď na “Zlato nejmladší mini (r.98)”

Komentáře jsou uzavřeny.